Erektilní dysfunkce u mužů

Erektilní dysfunkce — neschopnost člověka dosáhnout a prodloužit erekci a v některých případech i konec pohlavního styku. Tato patologie má mnoho různých příčin a, i když není smrtící a závažná kvůli absenci výrazných bolestivých symptomů, přináší značné nepohodlí životům pacientů. Léčba takového onemocnění je vybrána individuálně po důkladném vyšetření pacienta.

Co je erektilní dysfunkce?

Pod pojmem erektilní dysfunkce se kombinuje mnoho problémů sexuální sféry u mužů, které zahrnují neschopnost získat stabilní erekci, udržovat ji během pohlavního styku nebo ji ukončit ejakulací (ejakulace).

Dávejte pozor! O přítomnosti nepříjemné diagnózy se vyplatí mluvit pouze tehdy, pokud problémy s erekcí přetrvávají 3 měsíce nebo déle.

Podle statistik sestavených Světovou zdravotnickou organizací ví nejméně 160 milionů mužů na světě, co to vlastně je. V tomto případě je sledována závislost frekvence nástupu onemocnění na věku:

 • mezi mladými a dospělými muži (ve věku od 21 do 40 let) není podíl těch, kteří zažili erektilní dysfunkci, větší než 10%;
 • u mužů ve věku 40 až 60 let je podíl mužů, kteří měli alespoň jednou potíže s erekcí, 50%;
 • u mužů ve věku 60 a více let dosahuje podíl těch, kteří nemohou dokončit úplný pohlavní styk, 70%.

Mechanismus problému je složitý. Je založen na změně neurovaskulárního procesu, což je erekce. Urolog, kterému se doporučuje tento problém vyřešit, pomůže pochopit, co to je a jaké změny v mužském těle nastanou. Někdy se na jeho řešení podílejí specialisté z jiných oborů medicíny. — psychologové a psychiatři, endokrinologové a další.

Stimulace nervových zakončení obvykle způsobuje uvolňování biologicky aktivních látek, zejména oxidu dusnatého, do krevního řečiště. Tato směs uvolňuje stěny tepen a hladké svaly zodpovědné za kontrakci kavernózních těl v penisu (to je houbovité tělo, které je umístěno uvnitř penisu). V důsledku toho dochází ke zvýšení průtoku krve v genitálním orgánu. Současně dochází ke zúžení žil, které vypouštějí krev z hubovité tkáně penisu. Krev vyplní corvera cavernosa, dojde k erekci. Během pohlavního styku dochází ještě k dalšímu plnění, v důsledku čehož se penis zvětší a ztvrdne, erekce se posílí, dokud nedojde k ejakulaci.

Za různých podmínek dochází k selhání v jedné ze stádií erekce. To se může stát během stimulace, ve fázi změn vaskulárního tónu a při zvýšení krevního tlaku v corpora cavernosa.

Důležité! Neexistuje jednotný plán pro eliminaci impotence. V každém případě jsou příčiny a léčba individuální.

Příčiny erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce se může objevit na pozadí psychologických a organických problémů, a proto klasifikace zahrnuje tři skupiny těchto poruch:

 1. Vyskytuje se na pozadí zvýšené úzkosti, neurózy, duševních chorob (deprese, schizofrenie a další). Je doprovázena nedostatkem sexuálního vzrušení nebo jeho rychlým vyblednutím.
 2. Organické Vyvolává se na pozadí vaskulárních problémů (nedostatečný přísun krve do kavernózních těl penisu, hypertenze, obliterující endarteritida, ateroskleróza, hyperlipidémie, srdeční selhání, ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu), neurologické patologie (polyneuropatie, roztroušená skleróza, poranění tenkého střeva, .d.), endokrinní choroby. Organická impotence se také může vyvinout na pozadí užívání léků a otravy toxickými látkami.
 3. Smíšené. Vyskytuje se v přítomnosti organických a psychologických změn. Podle statistik hrají organické léze dominantní roli, proti které se vyvíjí psychologická patologie.

U mužů s věkem se zvyšuje riziko sexuálního selhání. Hlavní důvody — postupné snižování syntézy testosteronu v těle, změny krevních cév související s věkem.

Příznaky a známky erektilní dysfunkce

Příznaky erektilní dysfunkce zahrnují různé sexuální poruchy u mužů, včetně:

 • oslabení nebo absence ranní erekce, její nepravidelný vzhled;
 • nedostatečně stabilní nebo neúplná erekce, kvůli které je nemožné vstoupit do penisu do pochvy;
 • potřeba dlouhodobé stimulace k dosažení erekce dostatečné k zahájení pohlavního styku nebo jeho úplné absence i za přítomnosti vzrušení;
 • náhlý nebo postupný pokles napětí penisu během pohlavního styku, díky němuž není možné jeho pokračování a dokončení;
 • předčasná (časná) ejakulace, někdy dokonce před zavedením penisu do pochvy;

Míra projevu těchto příznaků závisí na příčině problému. Bylo zjištěno, že u psychogenního původu dochází k sexuální dysfunkci náhle a pouze za určitých podmínek. Po jejich eliminaci je obnovena schopnost spáchat pohlavní styk. Noční a ranní erekce přetrvávají. S dysfunkcemi organického původu se poruchy objevují systematicky a mají tendenci postupovat. Spontánní erekce penisu je pozorována pouze v počátečních stádiích nemoci.

Diagnostika erektilní dysfunkce

Diagnóza erektilní dysfunkce zahrnuje identifikaci faktorů, které způsobily problémy v sexuální sféře, protože příčiny a léčba nemoci jsou přímo spojeny. Nejprve lékař, nejčastěji urolog, sbírá anamnézu a vyhodnocuje současný stav pacienta. Ve většině případů je muž požádán o vyplnění zvláštního dotazníku.

Další krok — fyzikální vyšetření, při kterém jsou detekovány příznaky cévních, hormonálních, neurologických poruch. Screeningové studie (testy) pomáhají identifikovat patologické změny:

 • intrakavernózní test;
 • sexuální stimulace s registrací mozkových potenciálů (elektroencefalografie nebo myelografie);
 • penilní ultrazvuk;
 • elektromyografie perineálních svalů;
 • Dopplerografie tepen pohlavních orgánů.

https://prokto.ru/uploads/articles/6782-6.jpg

Pokud existuje podezření na psychogenní nebo situační impotenci, provádí se řada testů k určení příčinnosti, úzkosti a deprese. Pokud lékař navrhuje endokrinní původ erektilní dysfunkce, provádějí se laboratorní testy, během nichž se stanoví koncentrace testosteronu, prolaktinu, luteinizace a dalších hormonů v krevní plazmě.

https://prokto.ru/uploads/articles/6782-7.jpg

Instrumentální vyhodnocení nočních erekcí pomáhá rozlišit psychogenní impotenci od organických. V případě psychických a duševních problémů ve snu dochází k normální erekci a u organických lézí je erekce zcela vadná nebo zcela chybí.

Léčba erektilní dysfunkce

Vyberte léčbu erektilní dysfunkce v závislosti na příčinách jejího výskytu. Metody mohou být velmi rozmanité. — od léků a psychoterapie po artroplastiku. Nejprve je však třeba odstranit příčiny sexuálních problémů.

Léčba psychogenní impotence

Aby se eliminovaly problémy psychogenní povahy, věnují pozornost snižování intrapersonálních a interpersonálních konfliktů pomocí psychoterapie nebo kognitivně behaviorální terapie. Pokud je muž v trvalém vztahu, doporučuje se návštěvy a jeho partner. Cíl léčby — výuka párů efektivní interakce a formování adekvátních představ o sexu.

Složitější je léčba erektilní dysfunkce organického původu. Její cíl — eliminace patologií, v důsledku čehož došlo ke zhoršení sexuálních funkcí, normalizaci fungování orgánů a systémů a stimulaci krevního toku do pohlavních orgánů.

Následující léky se doporučují pro muže:

 • hormonální léky (předepsané především pro endokrinní choroby);

https://prokto.ru/uploads/articles/6782-8.jpg

 • vazodilatační léky (používané včetně injekcí do genitálií).

Důležité! Uvedené skupiny drog mají řadu závažných kontraindikací, takže je můžete používat pouze podle pokynů urologa.

Masážní a cvičební terapie pro impotenci

Vakuová konstrikční terapie pomáhá stimulovat průtok krve do penisu. Metoda zahrnuje použití speciální vakuové pumpy vybavené stahovacím kroužkem (fotografie takových zařízení lze snadno najít v síti). Zařízení aktivuje průtok krve v penisu a pomáhá naplnit kavernózní teze krví a zabraňuje jejímu odtoku.

Masáž a samomasáž oblasti ochlupení, pánve a perineu pomůže zvýšit tón cév zásobujících penis krví. Podobný účinek se projevuje v souboru cviků na cvičení, které stimulují krevní oběh a posilují perineální svaly:

 • napětí a relaxace perineum a konečníku — nejméně 200krát denně;
 • hluboké dřepy — 50 – 100 krát denně;
 • zvedání pánve z polohy na zádech s rukama nataženým podél trupu — 30 až 50 krát denně;
 • chůze na místě s vysokým kolenním výtahem.

Spoléhat se pouze na ně nestojí za to.

Chirurgické ošetření impotence

Chirurgické metody k eliminaci erektilní dysfunkce jsou využívány s neúčinností konzervativních metod. U mužů je možné obnovit erekci několika způsoby:

 • endofaloprosthetics — je indikován pro patologii kavernózních těl penisu, protézy mohou být nafukovací a plastické;
 • embolizace, ligace žil nebo nohou penisu, spongiolyza — intervence, které se používají v patologii venookluzivního mechanismu penisu.

Účinnost operací je dobrá, ale vyžadují pečlivou přípravu, zejména v přítomnosti doprovodných nemocí.

Chirurgie pro obnovení erekce u pacientů souvisejících s věkem (starších než 70 let) se provádí jen zřídka.

Prevence a prognóza erektilní dysfunkce

Pro prevenci erektilní dysfunkce se používají obecná opatření, která zahrnují racionalizaci výživy, dodržování každodenních postupů a udržování dostatečné fyzické aktivity. Snížení rizika problémů v sexuální sféře pomůže opustit špatné návyky: kouření, pití alkoholu a drog. U mužů v dospělosti hraje zvláštní roli zachování sexuální aktivity. Prodloužená abstinence může významně zhoršit erekci.

Zvláštní roli v prevenci nemocí genitální oblasti hrají chronická onemocnění. Jak systémové patologie, tak léky, které je třeba užívat po dlouhou dobu, mohou způsobit problémy s erekcí.

Závislost na jídle může také ovlivnit schopnost člověka mít pohlavní styk. Jak a co jíst, aby se snížilo riziko impotence nebo pomohlo tělu překonat problémy s erekcí, viz video:

Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP